V USA se již ptačí chřipka šíří mezi skotem

Virus ptačí chřipky H5N1 se ve Spojených státech již natolik rozšířil mezi skotem, že podle odborníků se jeho šíření bez lidského zásahu pravděpodobně nezastaví. Situaci komplikuje omezování počtu expertů v organizacích odpovědných za kontrolu nemocí. Nebezpečí hrozí i pro lidskou populaci.
 

Nemoc se mezi skotem stala endemickou - běžně se šíří mezi skotem bez nutnosti přenosu od divokých ptáků. „Šíření viru nezvládáme," potvrdila viroložka Boghuma Titanjiová pro The Guardian.

K přenosu dochází především kontaminací krmiva ptačími výkaly. Ve výjimečných případech, zejména u nemocných zvířat, se virus může dostat až do mléčné tkáně, kde se masivně množí.

Rozšíření ptačí chřipky probíhá souběžně s nejhorší chřipkovou sezonou u lidí za posledních patnáct let. Experti varují před rizikem genetické rekombinace - pokud by se člověk nakazil současně běžnou i ptačí chřipkou, mohla by vzniknout nová, potenciálně nebezpečnější varianta.

Ačkoliv se ptačí chřipka zatím přenesla jen na minimum lidí (celkem 70 případů s jedním úmrtím), počet nových případů roste, což zvyšuje pravděpodobnost nebezpečných mutací.

Zdroj: ČT24, The Guardian